
Akwarystyka słodkowodna – rośliny do pierwszego akwarium
Kupujecie pierwsze akwarium. Co znajdzie się na Waszej liście? Na pewno zbiornik, filtr, napowietrzacz, grzałka, oświetlenie, pokrywa, podłoże, ozdoby, ryby i oczywiście rośliny. Trudno sobie wyobrazić akwarium słodkowodne bez żywych roślin. Pełnią one nie tylko funkcję ozdobną, lecz także są filtrem odpowiadającym za usuwanie szkodliwych związków azotowych i fosforanów. Jakie gatunki poleca się początkującym akwarystom?
Akwarystyka stale zyskuje na popularności. Przede wszystkim dlatego, że założenie pierwszego akwarium to stosunkowo niewielki koszt – średnio kilkaset złotych w zależności od pojemności zbiornika. Jednocześnie to ciekawe, ale niezbyt czasochłonne hobby, które bardzo łatwo można rozwijać. Od czego zatem należy zacząć? Od wyboru akwarium, akcesoriów, ryb do hodowli oraz roślin. Jakie rośliny akwariowe są na tyle wytrzymałe i łatwe w uprawie, że sprawdzą się na start?
Ciekawe inspiracje akwarystyczne i porady dla akwarystów zarówno początkujących, jak i już nieco bardziej zaawansowanych, znajdziecie tu: https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl

Anubias
Jednym z polecanych gatunków jest anubias. To epifit pochodzący z środkowo-wschodniej Azji – jego kłącza przymocowuje się do elementów ozdobnych, np. korzeni albo zakopuje niezbyt głęboko w podłożu. Nie ma specjalnych wymagań i dobrze znosi podgryzanie przez ryby, dlatego może być wykorzystywany w praktycznie wszystkich zbiornikach. W zależności od rodzaju dorasta do kilku, a nawet kilkudziesięciu centymetrów wysokości.
Mech jawajski
Mech jawajski był jedną z pierwszych roślin wykorzystywaną przez akwarystów. Podobnie jak anubias to epifit. Rozmnaża się przez podział pędów, nie wymaga specjalnego nawożenia ani podłoża, radzi sobie zarówno w twardej, jak i miękkiej wodzie. Zazwyczaj ma kulistą formę, przez co stanowi dobre schronienie dla ryb.
Kryptokoryna
Początkujący akwaryści mogą sięgnąć również po kryptokorynę, czyli wodno-błotną roślinę pochodzącą z Azji. Ma ona wyjątkowo małe wymagania co do oświetlenia, toleruje nie tylko kwaśną, lecz także bogatą w wapń wodę o różnej temperaturze. Charakterystyczne mocne kłącze ze spiczastymi liśćmi dochodzącymi nawet do 20 cm długości wygląda efektownie w dużych zbiornikach.
Moczarka
Popularną rośliną jest także moczarka kanadyjska lub argentyńska. To odmiana o niewielkich wymaganiach doskonale radząca sobie zarówno w wodzie o temperaturze 10 st. Celsjusza, jak i 25 st. Celsjusza oraz zróżnicowanym odczynie pH. Wytwarza dużą ilość tlenu. Rośnie albo zakorzeniona w podłożu, albo jako roślina pływająca. Uwaga – stosunkowo szybko się rozwija, dlatego trzeba ją przycinać.
Wgłębka
Do pierwszego akwarium polecana jest wgłębka pływająca – roślina należąca do wątrobowców, tworząca kuliste albo dywanowe skupiska. Podobnie jak moczarka żyje przytwierdzona do podłoża lub w formie pływającej. Radzi sobie w wodzie o bardzo zróżnicowanej temperaturze, ale preferuje raczej miękki odczyn pH. Niektóre gatunki ryb lubią ją niszczyć, dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy nadaje się do konkretnego zbiornika.