
Cechy charakterystyczne języka Java
Java charakteryzuje się:
Prostotą – Język ten był tworzony z myślą o maksymalnym skróceniu czasu uczenia się go. Z tego właśnie powodu został on oparty na strukturze C++, co pozwala na szybsze zrozumienie składni i wyklucza potrzebę uczenia się od nowa niektórych struktur.
Rozproszonością – Standard umożliwia nam pisanie programów komunikujących się między sobą poprzez protokół TCP/IP co pozwala nam tworzyć rozbudowane systemy obliczeniowe i komunikacyjne.
Niezawodnością – Java została zaprojektowana tak, aby zapewniać maksymalną stabilność, kompilator sprawdza wystąpienie potencjalnych problemów i informuje o tym programistę.
Bezpieczeństwem – Java została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu użytkownikowi maksymalnego bezpieczeństwa. Wśród zastosowanych zabezpieczeń możemy wymienić kontrole pamięci i automatyczne oczyszczanie jej ze „śmieci”, brak możliwości ingerencji w system plików przez aplety czy też brak arytmetyki wskaźników uniemożliwiający przesuwanie wskaźników tak, aby wskazywały na inne nie przydzielone dla ich procesu obszary pamięci.
Niezależnością od platformy – Dzięki zastosowaniu JVM (Java Virtual Machine) Java jest niezależna od platformy systemowej. Niezależność ta jest jedną z przyczyn tak dynamicznej jej kariery. Łącząc Javę z XML uzyskujemy system bazodanowy niezależny od systemu operacyjnego, który bez większych problemów można przenieść i uruchomić na innym komputerze.
Wielowątkowością – dzięki której w ramach jednego procesu program może wykonywać kilka wątków lub jednostek wykonawczych.