Charakterystyka, zastosowanie i metody wytwarzania tarcz diamentowych

Charakterystyka, zastosowanie i metody wytwarzania tarcz diamentowych

Tarcza tnąca to okrągła, płaska tarcza wykonana ze specjalnego materiału, który jest zwykle używany jako element składowy przecinarki lub szlifierki kątowej, gdzie jest stosowana do obróbki szerokiej gamy materiałów, takich jak metal, kamień naturalny, asfalt, beton itp.
Tarcze tnące dzielą się na dwie główne grupy: tarcze tnące spajane żywicą syntetyczną i tarcze diamentowe.

W przypadku tarcz diamentowych (do użytku wyłącznie w kamieniu naturalnym, betonie, asfalcie, ale nie w metalu, z wyjątkiem kilku specjalnych typów), segmenty diamentowe są nakładane na stalowe trzpienie przez spiekanie, lutowanie lub spawanie laserowe:
Spiekanie: Segmenty są spiekane w jednej operacji pod wysokim ciśnieniem i temperaturą (podgrzewane do temperatury tuż przed temperaturą topnienia) i łączone z ostrzem rdzenia.
Lutowanie: Nakładanie segmentów diamentowych za pomocą srebrnego lutu. Lutowane ściernice diamentowe mogą być stosowane tylko do cięcia na mokro, ponieważ bez chłodzenia wodą lut może się stopić i segmenty mogą się odłączyć.


Spawanie laserowe: Najlepsze połączenie pomiędzy segmentem diamentowym a tarczą główną, ponieważ segment jest przyspawany bezpośrednio do tarczy głównej. Rozszczepienie segmentów jest w tym procesie praktycznie wyeliminowane.

Do produkcji segmentów diamentowych miesza się różne proszki metali z (przeważnie) przemysłowymi diamentami i spieka w specjalnych formach prasowanych w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Proszki metali topią się i łączą z diamentami. Segmenty są następnie gratowane i nakładane na ostrza wzorcowe.
O jakości, zdolności cięcia i żywotności tarczy diamentowej decyduje rodzaj proszku metalowego, zawartość i jakość diamentu, a także rodzaj połączenia segmentu z tarczą główną.
Aby tarcze diamentowe mogły wytrzymać siły odśrodkowe i obciążenie, producent musi przestrzegać normy bezpieczeństwa.

Na rynku są dostępne tarcze diamentowe segmentowe, które stosuje się w szlifierkach kątowych i które doskonale nadają się do cięcia takich materiałów, jak dachówki, miękkie cegły i lekki beton, ale też twardych materiałów, na przykład klinkieru.
Istnieją również tarcze bez ząbków, które wykorzystuje się do cięcia glazury, kamienia i innych twardych materiałów. Są to wysokiej jakości tarcze diamentowe ciągłe, które posiadają ostrza pokryte ziarnem syntetycznego diamentu, co pozwala na precyzyjne cięcie zarówno na sucho, jak i na mokro.

Tarcze diamentowe posiadają tę zaletę, że można je stosować do różnych urządzeń, na rynku można znaleźć uniwersalne tarcze diamentowe, ale też takie, które są przeznaczone do obróbki delikatnych materiałów, na przykład takich, jak ceramika lub porcelana.
Dobrym przykładem tego rodzaju tarczy może być segmentowa tarcza diamentowa bez szczelin, którą można stosować do obróbki cegieł, twardego klinkieru i do betonu. Jej uniwersalność pozwala na cięcie również materiałów kruchych.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )