Czym jest fachowe doradztwo rolnicze?

Czym jest fachowe doradztwo rolnicze?

Gospodarka dzieli się na kilka sektorów, a jednym z najpopularniejszych w naszym kraju jest rolnictwo. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie społeczeństwa bez niego, ponieważ odpowiada między innymi za produkcję żywności. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się tak zwane doradztwo rolnicze. Czym ono jest i na czym polega?

Rodzaj edukacji

Dla społeczeństwa każdego kraju fundamentalną wartość stanowi edukacja. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się tu nauka młodzieży w szkołach i uczelniach wyższych, aczkolwiek to pojęcie obejmuje znacznie szerszy zakres. Poszczególne dziedziny gospodarcze również posiadają własne rodzaje edukacji. Jeden z nich to właśnie doradztwo rolnicze.

W jego skład wchodzą różnego rodzaju zasady i reguły mające na celu podnosić kompetencje i wiedzę rolników. Przekazywane są specjalne metody działań, których stosowanie niesie za sobą szereg korzyści. Przedstawiane są nowoczesne formy pracy, gdyż duży nacisk jest kładziony na innowację i różnego typu technologie. Dzięki nim rolnictwo jest bardziej innowacyjne i bardziej efektywne.

Teoria i praktyka

Doradztwo rolnicze przygotowuje nie tylko pod względem teoretycznym, ale również praktycznym. Oczywiście wykłady, prezentacje, materiały tekstowe, czy filmy to niezwykle istotne metody nauki. Dzięki nim rolnicy zyskują wiele cennych informacji, aczkolwiek należy jeszcze rozszerzyć ich wiedzę o atrybuty praktyczne. Mowa tu między innymi o działaniach podejmowanych już stricte na obszarach rolniczych. Nauka w terenie zawsze ma kluczowe znaczenie w tym sektorze gospodarki. Jest to zresztą prawda uniwersalna – teoria niepoparta praktyką na niewiele się zda w codziennym życiu.

Gdzie pobierać nauki z doradztwa rolniczego?

W Polsce wciąż przybywa podmiotów udzielających nauki z doradztwa rolniczego. Popularne są izby rolnicze, czyli instytucje samorządu gospodarczego. Ich członkami są zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Co ciekawe, do 2007 roku w naszym kraju doradztwo rolnicze było prowadzone tylko w zakresie państwowym lub społecznym. Aktualnie Polska może pochwalić się między innymi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego (w skrócie ODR). Takie jednostki znajdują się w każdym województwie i każdy zainteresowany rozwojem rolnik może zasięgnąć tam informacji na temat oferty edukacyjnej.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )