Jak oduczyć psy i koty robienia bałaganu?

Jak oduczyć psy i koty robienia bałaganu?

Psy i koty to ogromna radość – wie o tym każdy opiekun zwierzaka. Są jednak chwile, które sprawiają, że opieka nad czworonogiem staje się prawdziwym wyzwaniem. Chodzi przede wszystkim o sytuację, w której pies i kot robi bałagan w domu, zwłaszcza pod naszą nieobecność. Jaka jest tego przyczyna i jak możemy temu zaradzić?

Dlaczego psy i koty bałaganią pod nieobecność opiekuna?

Najczęściej przyczyną, dla której psy i koty demolują mieszkanie pod naszą nieobecność jest po prostu lęk separacyjny. Zwierzę przyzwyczajone do naszej obecności w domu nie radzi sobie z emocjami, gdy tylko wyjdziemy za drzwi. Wiąże się to w dużej mierze z pozbawieniem niezależności, które wynika ze zbyt dużego uzależnienia futrzaka od nas samych.

Aby tego uniknąć konieczne jest nauczenie czworonoga, że może odpoczywać bez nas i nie musi chodzić za nami niczym cień, a nasza obecność nie jest niezbędna, by mógł czuć się bezpiecznie. W takiej sytuacji nie pomoże gniewanie się, że pies i kot robią bałagan w domu. Próba skarcenia zwierzęcia po fakcie za to, jak zareagował, może jedynie pogłębić problem i pogorszyć naszą relację.

Inną powodem, dla którego możemy w domu odnaleźć demolkę jest po prostu nuda. Jeśli nie zapewniamy zwierzakowi odpowiedniej dawki stymulacji fizycznej i psychicznej, ten w końcu znajduje sobie zajęcie na własną łapę. Niestety, rzadko kiedy jest ono spójne z wizją opiekuna i bardzo często kończy się sporym bałaganem.

Co robić, gdy pies lub kot bałagani w domu?

Przede wszystkim musimy zadbać o zrealizowanie wszystkich potrzeb czworonoga. Bez tego nie jesteśmy w stanie nic zmienić, a jakakolwiek praca będzie bezsensowna. Dlatego zanim w ogóle wyjdziemy z domu, zapewnijmy psu długi spacer wraz z węszeniem i treningiem, gdzie załatwi wszystkie swoje potrzeby, a przed wyjściem dajmy mu posiłek. Zmęczony, wysikany i najedzony pies chętniej położy się spać i łatwiej przyjmie do wiadomości konieczność rozstania z opiekunem. Podobnie jest w przypadku kotów – przed wyjściem warto poświęcić im chwilę na zabawę w polowanie, którą należy zakończyć podaniem posiłku.

Jeśli przyczyną zachowania jest lęk separacyjny, warto zacząć współpracę z behawiorystą, który podpowie nam, jak pracować ze zwierzakiem, który niepokoi się naszym wyjściem z domu. W przypadku psa z pewnością pomocnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie klatki kenelowej, która nauczy zwierzę odpoczywać z dala od nas. Należy pamiętać jednak, że praca z takim zwierzęciem opiera się na małych kroczkach, a próby przyspieszenia kolejnych etapów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )