Kiedy wykonać analizę moczu i jak przygotować się do badania? Praktyczne wskazówki

Kiedy wykonać analizę moczu i jak przygotować się do badania? Praktyczne wskazówki

Pomaga ocenić pracę nerek i układu moczowego, wykryć żółtaczkę i cukrzycę, a także – monitorować funkcjonalność wątroby. Analiza moczu należy do grupy badań podstawowych i powinna być wykonywana w ramach rutynowych badań kontrolnych.

Wskazania do analizy moczu

Analiza moczu jest badaniem nieinwazyjnym i może być powtarzana tak często, jak jest to konieczne. Zwykle jest zlecana przez lekarzy rodzinnych, w ramach standardowego bilansu. Wskazanie do przekazania próbki do laboratorium stanowią również niepokojące objawy ze strony układu moczowego, nerek lub wątroby. Badanie powinno być powtarzane także w szczególnych stanach organizmu.

Niepokojące objawy – wskazania do analizy moczu

Badanie moczu i pozostałe badania profilaktyczne warto wykonać zwłaszcza w sytuacji stwierdzenia dowolnego z poniższych objawów:

– uczucie parcia na pęcherz;

– uczucie niepełnego oddawania moczu;

– konieczność częstego oddawania moczu, zwłaszcza w nocy;

– pojawienie się bólu lub pieczenia w trakcie oddawania moczu;

– pojawienie się bólu brzucha, zwłaszcza w okolicy podbrzusza;

– pojawienie się infekcji, której towarzyszy wysoka gorączka;

– zmiana zabarwienia lub zapachu oddawanego moczu.

Rutynowa kontrola stanu zdrowia

Analiza moczu stanowi podstawę dla rutynowej kontroli stanu zdrowia również w sytuacji szczególnych stanów organizmu. Próbkę do laboratorium regularnie powinni dostarczać wszyscy, którzy zmagają się z nawracającymi infekcjami układu moczowego, cukrzycą i kamicą nerkową. Systematyczne badanie moczu jest rekomendowane również dla kobiet w ciąży.

Przygotowanie do pobrania próbki

Przygotowanie próbki do analizy moczu nie jest skomplikowane, niemniej wymaga przestrzegania określonych zasad. Do badania należy przystąpić na czczo, bezpośrednio po przebudzeniu, a mocz pobrać do dedykowanego pojemnika, zakupionego wcześniej w aptece.

Przed przygotowaniem próbki należy dokładnie umyć ręce, a następnie – okolice cewki moczowej i narządów płciowych i osuszyć ręcznikiem papierowym. Mocz przeznaczony do analizy powinien być zebrany ze środkowego strumienia. Pojemnik wypełniony do poziomu około 50 ml należy dostarczyć możliwie szybko do laboratorium. Jeśli nie będzie to możliwe od razu, pojemnik może być przechowany w lodówce, maksymalnie do 2 godzin. Moczu nie powinno się pobierać w czasie trwania miesiączki.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )