Metodologia pomiarów elektrycznych

Metodologia pomiarów elektrycznych

Znając elektrotechnikę, trzeba radzić sobie z wielkościami elektrycznymi, magnetycznymi i mechanicznymi i mierzyć te wielkości.

Jak zatem wyglądają pomiary elektryczne w praktyce?

Zmierz wielkość elektryczną, magnetyczną lub inną i oznacza to porównanie z inną jednorodną wartością przyjętą jako jednostkę.

Do takiej klasyfikacji można zaliczyć klasyfikację pomiarów z metodologicznego punktu widzenia, tj. w zależności od ogólnych metod uzyskiwania wyników pomiarów (rodzaje lub klasy pomiarów), klasyfikację pomiarów w zależności od zastosowania zasad i przyrządów pomiarowych (metody pomiarów) oraz klasyfikację pomiarów w zależności od dynamiki mierzonych wielkości.

Rodzaje pomiarów elektrycznych

W zależności od ogólnych metod uzyskiwania wyniku pomiaru dzieli się na następujące rodzaje: bezpośrednie, pośrednie i wspólne.

Do pomiarów bezpośrednich należą te, których wynik uzyskuje się bezpośrednio z danych doświadczalnych. Bezpośredni pomiar warunkowo można wyrazić wzorem Y = X, gdzie Y jest pożądaną wartością mierzonej wielkości. X jest wartością bezpośrednio uzyskaną z danych doświadczalnych. Do tego rodzaju pomiarów należą pomiary różnych wielkości fizycznych za pomocą przyrządów stopniowanych w ustalonych jednostkach.

Na przykład pomiary natężenia prądu za pomocą amperomierza, temperatury — termometru itp. Zastosowane środki i prostota (lub złożoność) eksperymentu przy przypisywaniu pomiaru do bezpośredniego nie są brane pod uwagę.

Pośrednim nazywa się pomiar, w którym żądaną wartość wielkości znajduje się na podstawie znanej zależności między tą wielkością a wielkościami poddawanymi pomiarom bezpośrednim. W pomiarach pośrednich wartość liczbowa mierzonej wielkości jest określana przez obliczenie za pomocą wzoru Y = F (X1, X2 …), gdzie Y jest pożądaną wartością zmierzonej wartości. X1, X2, HP wartości zmierzonych wartości. Jako przykład pomiarów pośrednich można wskazać pomiar mocy w obwodach prądu stałego za pomocą amperomierza i woltomierza.

Wymiarami wspólnymi nazywane są takie, w których poszukiwane wartości zmiennych o różnych nazwach są określane przez rozwiązanie układu równań łączących wartości żądanych wielkości z bezpośrednio zmierzonymi wielkościami. Jako przykład wspólnych pomiarów można podać określenie współczynników we wzorze łączącym rezystancję rezystora z jego temperaturą.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )