Pompa ciepła – czym jest i jakie wyróżniamy jej rodzaje?

Pompa ciepła – czym jest i jakie wyróżniamy jej rodzaje?

Pisząc o tematach związanych z szeroko pojętą fotowoltaiką i energią, nie sposób nie wspomnieć o pompach ciepła. Czy na pewno jednak każdy wie, czym one są? Dlaczego są tak istotne oraz jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jeśli nie, to warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Pompa ciepła – definicja

Przede wszystkim warto od razu zdać sobie sprawę, że trudno wyobrazić sobie fotowoltaikę bez pomp ciepła. Są to specjalne urządzenia grzewcze oddające energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Można bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że to niezwykle ekologiczne źródło ciepła. Idealnym dowodem jest fakt, że pozyskuje ono nawet 75 procent energii ze środowiska naturalnego, a to przekłada się w ogromnym stopniu na mniejszą emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Rodzaje pomp ciepła

Skoro już wiadomo, czym są pompy ciepła, to można teraz przejść do ich rodzajów. Dzieli się je, biorąc pod uwagę dolne i górne źródła. Tym razem zajmiemy się różnymi rodzajami pierwszej z tych grup.

· Pompa ciepła typu woda-woda. W tym rodzaju ciepło pobiera się z wód gruntowych. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze takie rozwiązanie będzie w pełni legalne. Czasami potrzebne będzie uzyskanie stosownych pozwoleń (jak to często bywa w przypadku konieczności kopania na duże głębokości) i to właśnie one zagwarantują dopiero bycie w całkowitej zgodzie z przepisami prawnymi.

· Pompa ciepła gruntowa. W tym przypadku kluczowe okazuje się ciepło pochodzące z ziemi. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki specjalnemu ułożeniu kolektorów poziomych. Znajdują się one wprawdzie bardzo płytko w gruncie, ale równocześnie poniżej strefy zamarzania, co jest bardzo istotne. Natomiast sondy pionowe wprowadza się w głąb ziemi na odległość nawet kilkadziesiąt metrów. Tego typu pompa jest bardzo stabilnym, efektywnym i przyjaznym środowisku rozwiązaniem grzewczym.

· Pompa ciepła typu powietrze-woda. Największym atutem tego typu pomp ciepła jest montaż, charakteryzujący się nadzwyczajną prostotą. Warto jednak mieć na uwadze, że spadek temperatury na zewnątrz może wpływać negatywnie na działanie pomp.

Jak więc widać, opcji do wyboru jest mnóstwo. Z dużą dozą pewności można zatem stwierdzić, że każdy dom jest w stanie znaleźć rozwiązanie pasujące do jego specyfiki (i wielkości oraz kształtu przydomowej działki).

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )