Skarby Chorwacji: Varazdin

Skarby Chorwacji: Varazdin

Tak piękny kraj, jakim jest Chorwacja, może zadziwić swym bogactwem i różnorodnością. Polacy najchętniej spędzają wczasy na jego wybrzeżach adriatyckich, jednak i wycieczki w głąb kraju mogą sprawić wiele radości. W gronie miast, które z pewnością warto odwiedzić w czasie takiej wyprawy, ważne miejsce zajmuje Varazdin. Jakimi atrakcjami może się pochwalić to miasto?

Oddalone o około 80 km od Zagrzebia miasto zadziwia swym barokowym charakterem oraz pięknymi budowlami. dziś niewiele osób pamięta, że ten niezwykły ośrodek miejski przez 20 lat pełnił rolę stolicy Chorwacji. Zapomniane nieco miasto nadal może zachwycać, a wizyta na jego terenie może się okazać wyjątkową przygodą. Jakimi skarbami może się tu pochwalić Chorwacja?

Jednym z pierwszych zabytków, które koniecznie trzeba zwiedzić w czasie wycieczki po tym mieście, jest barokowy kościół św. Mikołaja z II połowy XVIII wieku. Franciszkański kościół św. Jana Chrzciciela oraz należący niegdyś do jezuitów klasztor to kolejne skarby sakralnej architektury, którymi może się pochwalić to miasto. Najważniejszą budowlą w tej kategorii pozostaje jednak katedra z połowy XVII wieku. Oczarować mogą również budowle świeckie oraz nieliczne pamiątki po dawnych fortyfikacjach miejskich. O otaczających dawniej miasto murach dziś przypomina tylko baszta Lisak, z kolei w gronie najpiękniejszych domów na terenie miasta znajduje się dom ozdobiony rzeźbą niebieskiego konia.

W gronie najpiękniejszych zabytków miasta znajduje się również zamek z XIV wieku, w którym od 1925 roku ma swą siedzibę Muzeum Miejskie. To rewelacyjne miejsce dla tych, którzy lubią podziwiać stare meble lub chcą ujrzeć bogatą kolekcję dawnej broni. W mieście tym czeka też nie lada gratka dla miłośników przyrody. Jest nią wspaniała Kolekcja Entomologiczna, która może się pochwalić kolekcją ponad 4 tysięcy gatunków owadów.

Varazdin, dość często pomijany przez turystów, z pewnością zalicza się do miast atrakcyjnych i godnych zwiedzenia. Na jego terenie każdy znajdzie dla siebie wiele ciekawych obiektów, a spacery w otoczeniu pięknych budowli każdemu mogą sprawić wiele radości.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (2)
  • comment-avatar

    Jak dla mnie szału nie robi, Chorwacja ma sporo ciekawszych atrakcji

  • Disqus (0 )