Wszystko o pracy web developera

Wszystko o pracy web developera

Pracy na stanowisku web dewelopera nie brakuje, szczególnie w większych miastach. Specjaliści z tego zakresu nie mogą narzekać na zarobki, jednak do podjęcia pracy na stanowisku web dewelopera potrzebne są pewne umiejętności oraz wiedza teoretyczna. Czym zajmuje się web deweloper i jak nim zostać?

Web deweloper – jakie są jego obowiązki?

Web deweloper zajmuje się tworzeniem stron internetowych i aplikacji, ściśle współpracując z administratorami, content marketerami czy copywriterami. W głównej mierze odpowiada on za pisanie unikalnych kodów, a więc zajmuje się on kwestiami technicznymi, związanymi z programowaniem. Najczęściej specjalizują się w zakresie front end development, a więc odpowiadają za wygląd i mechanikę danej aplikacji internetowej. Niemniej jednak niektórzy web deweloperzy wybierają karierę w obszarze back end development, dbając między innymi o:

  • szybkość działania strony,
  • bezpieczeństwo,
  • wydajność,
  • funkcjonalność techniczną.

Ile zarabia web deweloper?

Zarobki web deweloperów zależą w głównej mierze od zajmowanego stanowiska. W przypadku stażystów i juniorów są one niższe i wynoszą około 4500-5000 zł brutto. Niemniej jednak w tej branży można liczyć na szybki wzrost wynagrodzenia. Osoby pracujące na stanowisku specjalisty, mogą zarobić nawet 9000 zł brutto. Jeszcze większą pensję otrzymują osoby z tytułem senior web deweloper oraz kierownicy projektów. Mogą oni liczyć miesięcznie nawet na kilkanaście tysięcy złotych brutto. Co istotne, w IT coraz częściej zawierane są nie umowy o pracę, a na warunkach B2B. Oznacza to, że web deweloperzy chętnie prowadzą własną działalność gospodarczą, która daje im nieograniczone możliwości zarobkowania, a także realizowania najciekawszych, wybranych przez siebie projektów.

Jak zostać web deweloperem?

Na stanowisko web dewelopera mogą aplikować osoby, które nie posiadają wykształcenia wyższego na kierunku informatyka. Oczywiście, ukończenie studiów będzie dodatkowym atutem, jednak kandydaci, którzy chcieliby zmienić branżę, mogą skorzystać z różnego typu kursów specjalistycznych. Kluczowa jest wiedza związana ze znajomością środowisk programistycznych oraz opanowanie kodowania w HTML, CSS czy JavaScript. Pracodawcy często wymagają też umiejętności programowania w języku PHP czy Python. Aby zostać web deweloperem, można zdobywać wiedzę i praktykę samodzielnie, jednak kandydaci na to stanowisko najczęściej wybierają szkolenia, pomagające im usystematyzować wiadomości i zwiększyć systematyczność nauki. Bardzo ważna jest praca własna – dobry web deweloper powinien posiadać portfolio, zwłaszcza jeśli zamierza pracować jako freelancer. Warto mieć na uwadze, że samo ukończenie studiów czy kursów nie wystarczy, aby być dobrym specjalistą w tym zakresie. Należy również na bieżąco aktualizować posiadaną wiedzę, a także śledzić trendy branżowe. Specjaliści z zakresu tworzenia stron internetowych i aplikacji muszą być gotowi do zdobywania nowych kompetencji, które pozwalają im być bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )