Zadbaj o klimatyzację w samochodzie

Zadbaj o klimatyzację w samochodzie

Współczesne samochody są wyposażone w klimatyzację. Upalne dni z klimatyzacją przestają być męczarnią. Dowiedz się jak dzieła klimatyzacja i jak jej sprawnie używać, tak aby służyła tobie wiele lat.

Działanie klimatyzacji jest proste

Zamknięty obieg w twoim samochodzie to główny cykl działania klimatyzacji. To w nim gaz krąży i chłodzi pomieszczenie, gdy klikniesz włącznik. Sprężarka pod wpływem przemieszczania się tego gazu uruchamia wydzielanie chłodnego powietrza. Powietrze to może być czyste i osuszone za sprawą działania zasobnika. Dzięki skraplaczowi gaz uzyskuje postać ciekłą i powoduje spadek temperatury w pomieszczeniu. Taka postać płynna jest transportowana do parownika, to on odpowiada za wydmuchanie chłodnego powietrza do kabiny samochodu.

Zadbaj o swoją klimatyzację o każdej porze roku

Może się wydawać, że działanie klimatyzacji to złożony system, który szybko się uszkadza. Nic bardziej mylnego – wystarczy odpowiednio używać klimatyzacji. Sprawność klimatyzacji bardzo łatwo sprawdzić – włącz ją i zobacz, bo to właśnie systematyczne używanie klimatyzacji decyduje o jej sprawności. Pamiętaj o tym szczególnie zimą, bo brak jej używania przez tak długi okres czasu, powoduje jej uszkodzenia. Wszystko to wina oleju, który osadza się na częściach, gdy nie są używane. Olej ten powinien rozprowadzać się po sprężarce, która w trakcie bezczynności, w długim okresie czasu, nie jest odpowiednio naoliwiona. Cały układ traci wówczas wydajność, a spowodowana awaria może doprowadzić do braku funkcjonowania całej klimatyzacji. Wystarczy włączać klimatyzację co najmniej raz na tydzień, minimum na 15 minut, o każdej porze roku.

Działanie klimatyzacji również jest zależne od zadbania ogólnego w kabinie. Regularne jej odkurzanie, wietrzenie i przemywanie, maksymalizuje działanie klimatyzacji. Układ chłodzący znacznie lepiej działa, gdy wnętrze jest przewietrzone, szczególnie w okresie letnim, gdy słońce nagrzewa całą kabinę, jak puszkę. Pamiętaj tylko o tym, żeby zamknąć drzwi i okna, gdy włączysz klimatyzację.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )