Istotny element płotu – słupki ogrodzeniowe

Istotny element płotu – słupki ogrodzeniowe

W nowoczesnych ogrodzeniach, które oferuje nam rynek prawie wszystkie rodzaje opierają się o konstrukcje, w której królują słupki ogrodzeniowe. Oczywiście w dużej mierze zależy to od typu konstrukcji, którą zdecydowaliśmy się postawić na działce.

Jakie powinny być  słupki ogrodzeniowe

Nie ma jednej doktryny, która określałaby prawidłowe słupki ogrodzeniowe. Mogą one mieć różną formę. Największą popularnością cieszą się słupki ogrodzeniowe wykonane z metalu, ale stosuje się także te wykonane z cegły lub kamienia. Jedno jest pewne: słupki ogrodzeniowe muszą zostać prawidłowo umocowane w podłożu. Często wmurowuje się je w fundament, choć niekiedy wystarczy też solidnie wkopać je w grunt (z użyciem suchej zaprawy). Metalowe słupki ogrodzeniowe powinno się dodatkowo wyposażyć we wsporniki. Ich rolą jest zabezpieczenie konstrukcji przed przewróceniem pod wpływem ciężaru, wiatru lub innych sił działających na ogrodzenie. Wsporników nie trzeba mocować przy każdy słupku, bezwzględnie powinny się jednak pojawić na początku i końcu płotu, a także w narożnikach.

Montaż ogrodzeń

Słupki ogrodzeniowe są bardzo istotnym elementem konstrukcji płotu. Równie ważnym elementem ogrodzenia są przęsła, które stanową właściwe wypełnienie konstrukcji ogrodzeniowej. To od ich kształtu, rozmiarów i innych właściwości będą zależeć wygląd oraz cechy użytkowe płotu. W tym wypadku mamy do wyboru konstrukcje drewniane, metalowe, z tworzyw sztucznych oraz różne kombinacje tych materiałów. Przęsła mogą mieć budowę ażurową lub składać się z zapewniających prywatność pełnych paneli. Można też zdecydować się na ustawienie tradycyjnych pionowych sztachet. Przęsła ogrodzeniowe dostępne są w wielu różnych wariantach, choć warto wspomnieć, że ich najpopularniejszą obecnie formą są panele ogrodzeniowe wykonane ze stalowych prętów – właśnie takie konstrukcje otaczają najczęściej posesje prywatne, firmowe i komercyjne. Spotkamy je także przy osiedlach mieszkaniowych. 

artykuł sponsorowany

CATEGORIES

AUTHORexpedit