Kiedy należy dokonać wymiany piór do wycieraczek?

Kiedy należy dokonać wymiany piór do wycieraczek?

Są takie elementy samochodu, które spełniają swoją funkcję przez wiele lat, a są też takie, które trzeba dość często wymieniać, bo codzienna eksploatacja dość mocno je zużywa. Bez wątpienia do drugiej z tych grup należą pióra do wycieraczek. Podstawowy problem, z którym muszą mierzyć się kierowcy, dotyczy odpowiedniego momentu ich wymiany. Warto więc poznać kilka podstawowych zasad pomagających w podjęciu prawidłowej decyzji.

Niedokładne zbieranie wody

Jeżeli zauważysz, że pióra do wycieraczek nie zbierają dokładnie wody, to otrzymujesz wyraźny sygnał o konieczności dokonania ich wymiany. Nie powinieneś z tym zwlekać. Niesprawne pióra podczas opadów deszczu (zwłaszcza obfitych) noszą za sobą ogromne ryzyko spowodowania wypadku drogowego poprzez znacznie ograniczoną widoczność. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze to podstawa.

Smugi na szybie

Zdarza się, że pióra do wycieraczek zbierają wodę, jednakże zostawiają po sobie sporo śladów. Smugi także bezpośrednio wpływają na widoczność i są niezwykle drażniące dla oczu, a to w konsekwencji może spowodować sporo niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy. Pamiętaj również o tym, że pióra zostawiają różne ślady i niektóre z nich są łatwe do usunięcia, a niektóre mogą nawet spowodować uszkodzenia szyby. To już bardzo poważna wada auta, której pozbycie się wymaga przeznaczenia sporej ilości pieniędzy.

Zbyt długi czas użycia

Ten czynnik jest bezpośrednio połączony z dwoma wymienionymi wcześniej. Jeżeli zbyt długo użytkujesz tych samych piór do wycieraczek, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że prędzej czy później zaobserwujesz smugi na szybie oraz niedokładne zbieranie wody. Nawet w przypadku, gdy nie zauważysz takich sytuacji, warto co jakiś czas dokonywać wymiany piór.

Niestety, wciąż spora grupa kierowców używa tych samych wycieraczek przez nawet kilka lat. Pamiętaj także, że policja podczas kontroli sprawdza również działanie pojazdu w tym zakresie i może wystawić Ci mandat za poruszanie się pojazdem nieprzystosowanym do korzystania pod względem technicznym, a nawet odebrać dowód rejestracyjny.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )