Ursus C-360, czyli niepodrabialna “sześćdziesiątka”

Ursus C-360, czyli niepodrabialna “sześćdziesiątka”

Polski ciągnik Ursus C-360, czyli słynna „sześćdziesiątka” to bez wątpienia symbol polskiej myśli technicznej drugiej połowy dwudziestego wieku. Ponadczasowy traktor możemy spotkać w wielu gospodarstwach rolnych, a jego funkcjonalność i możliwości znane są od dziesięcioleci. Charakterystyczny dźwięk silnika Ursusa C-360 jest wprost nie do podrobienia, a wprawione ucho jest w stanie od razu odróżnić go od mniejszej, lecz prawie bliźniaczej „trzydziestki”, czyli Ursusa C-330, będącego nieco bardziej kompaktową wersją flagowego modelu ciągnika polskiego producenta.

Wizytówka epoki

Jak już zostało wspomniane, Ursus C-360 jest wszechobecny na polskich wsiach, jednak nie bez powodu. Popularna „sześćdziesiątka” doceniana jest przede wszystkim za funkcjonalność, wytrzymałość i niezawodność w różnych okolicznościach. Ciągnik ten od wielu lat jest wykorzystywany do pracy na polach w całym kraju i za granicą. Chociaż pod wieloma względami różni się od współczesnych ultranowoczesnych maszyn rolniczych, to jednak jest w stanie podołać rozmaitym wyzwaniom, jakie stawia przed rolnikami praca na roli. Ciągnik Ursus C-360 mimo stosunkowo małych rozmiarów (względem nowoczesnych, niesamowicie masywnych ciągników) zapewnia całkiem satysfakcjonującą moc użytkową. Często wykorzystywany jest też do rozmaitych „zadań specjalnych”. Podchodząc do tematu nieco żartobliwie, chociaż nadal odnosząc się do faktycznych zdarzeń, omawiany Ursus wyciągnął już niejeden zakopany pojazd z głębokiej opresji.

„Sześćdziesiątka” jest nieśmiertelna?

Uwzględniając wymagania, jakie stawia przed ciągnikami praca na polach, nie sposób uniknąć usterek, uszkodzeń i awarii. Muszą być one usuwane na bieżąco. W związku z tym dostęp do potrzebnych części zamiennych jest absolutnie niezbędny, aby niesprawność maszyny nie przyczyniła się do przestojów. Zamienne części do Ursusa C-360 są łatwo dostępne na rynku. Z łatwością można je znaleźć i zamówić w rolniczych sklepach internetowych, spodziewając się przy tym nie tylko wysokiej jakości produktów, ale i korzystnych cen.

W porównaniu z nowymi, drogimi i skomplikowanymi technologicznie ciągnikami, naprawa Ursusa C-360 jest bardzo prosta. Z powodzeniem można do tego użyć części zamiennych. Rolnicy często decydują się też na realizację kompleksowych remontów, które pozwalają przywrócić ciągnikowi dawną sprawność i wygląd. To wszystko sprawia, że z powodzeniem można uznać kultową „sześćdziesiątkę” za model wręcz nieśmiertelny.

Ursus C360 — przeszłość czy przyszłość?

Choć wygląd Ursusa C-360 może wydawać się nieco przestarzały, nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że z całą pewnością pozostanie on w użyciu jeszcze przez wiele lat. Nie sposób pominąć przy tym jego wartości czysto sentymentalnej, chociaż w większości przypadków doceniana jest jego prosta konstrukcja, funkcjonalność i wytrzymałość. To właśnie sprawia, że dym z komina „sześćdziesiątek” będzie buchał przez wiele kolejnych lat, a charakterystyczny warkot silnika usłyszymy podczas niejednej orki, kultywacji oraz wyczekiwanych co roku żniw.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )