Jak zrobić i aplikować naprasowankę na ubrania?

Jak zrobić i aplikować naprasowankę na ubrania?

Dzięki naprasowankom można w oryginalny sposób odświeżyć wygląd odzieży lub ukryć drobne mankamenty. Własnoręcznie ozdobione ubranie wyróżnia się z tłumu i pozwala wyrazić swój styl. To także świetny pomysł na personalizowany prezent dla bliskiej osoby. W jaki sposób zrobić naprasowankę, by nie zniszczyła tkaniny?

Jak zrobić naprasowankę?

W sklepach dostępne są gotowe naprasowanki na odzież. Wykonuje się je na podkładzie z folii. Producenci wykorzystują różne rodzaje folii, dlatego przed przystąpieniem do naprasowywania należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi temperatury i czasu nagrzewania. Trzymanie się tych zasad jest konieczne, by naprasowanka dobrze przyczepiła się do ubrania, a tkanina nie uległa zniszczeniu. Czas nagrzewania zależny jest również od materiału, z którego zostało wykonane ubranie i wynosi najczęściej od kilku do kilkudziesięciu sekund. Popularną kategorię stanowią także produkty tekstylne umieszczone najczęściej na podkładzie z kleju termicznego, który uaktywnia się pod wpływem temperatury. Tego typu dekoracyjne aplikacje można stosować na większości ubrań. Najczęściej do umieszczenia ich konieczna jest temperatura od 150 do 170 stopni Celsjusza. To właśnie produkty z tej kategorii nadają się najlepiej do maskowania niewielkich dziur czy przetarć. Nic nie stoi na przeszkodzie, by naprasowankę wykonać samodzielnie – w tym celu trzeba zaopatrzyć się w wysokiej jakości papier transferowy i drukarkę. Wybrany wzór nadrukowuje się na papier w lustrzanym odbiciu i dużej rozdzielczości. Umieszcza się go na matowej stronie papieru, ponieważ śliska zostaje usunięta po nałożeniu na tkaninę. Ubranie najlepiej jest przeprasować przez papier do pieczenia lub inny materiał odporny na wysokie temperatury.

Jak przygotować odzież do nałożenia naprasowanki?

Niezależnie od wybranego typu naprasowanki, odzież musi być odpowiednio przygotowana przed nałożeniem jej. Ubranie powinno zostać wygładzone i wyprasowane, tak, by miejsce aplikacji było idealnie gładkie. Podczas umieszczania elementu żelazko nie może mieć włączonej funkcji pary. Jeśli produkt posiada folię zabezpieczającą klej, należy ją usunąć. Naprasowankę przykłada się do ubrania, wygładza i przeprasowuje. Żelazko musi być cały czas w ruchu, ponieważ pozostawienie go w jednej pozycji przez pewien czas może doprowadzić do zniszczenia ubrania i naprasowanki. Ozdobioną odzież najlepiej jest prać ręcznie, w średniej temperaturze i na lewej stronie. Jeśli jednak musi być wyprane w pralce, należy ustawić niską temperaturę, np. 30 stopni, bez włączonej funkcji wirowania. Ubrań nie powinno się też suszyć na grzejniku.

Podsumowując o naprasowankach

Naprasowanki do świetny sposób na ozdobienie np. ubranka dla dziecka lub odświeżenie ubrań. Można wybierać spośród gotowych produktów dostępnych w sklepach lub wykonać je samodzielnie. Należy także pamiętać o odpowiednim przygotowaniu odzieży przed przystąpieniem do naprasowywania.

CATEGORIES

AUTHORexpedit

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )